Zlínská zoo v pátek 19. července odeslala k vypuštění do volné přírody v pořadí již patnáctého odchovaného supa. Mladý sup hnědý, který se vylíhnul v dubnu letošního roku, se navíc stal prvním jedincem svého druhu, který ze zoo zamíří do bulharského pohoří Stará Planina. Právě v letošním roce společnost Green Balkans, která realizuje projekt repatriace supů v Bulharsku pod záštitou Vulture Conservation Foundation (VCF) a dalšími ochranářskými institucemi, spustila nový program se supy hnědými. Populaci již dříve vypuštěných supů bělohlavých a mrchožravých tak od letošního roku rozšíří i zástupci největšího druhu supů.

Zlínský sup hnědý do Bulharska zamířil společně se supem hnědým z ostravské zoo. Právě ostravští kolegové převezou oba dva supy do vypouštěcí voliéry v záchranářském centru Sliven. „Spolupráci mezi zoo považuji za nesmírně důležitou a přínosnou. Platí to nejen v případě supů, ale samozřejmě i u dalších druhů zvířat. A pokud tato spolupráce pokračuje i v posílení a záchraně volně žijící populace, je to společné naplnění jednoho z nejdůležitějších poslání moderní zoo – chov ohrožených druhů zvířat a jejich návrat do volné přírody,“ zdůraznil ředitel ZOO Zlín Roman Horský.Ve vypouštěcí voliéře stráví čeští supi ve společnosti dalších jedinců z jiných zoo zhruba 4 týdny, následně budou vypuštěni do volné přírody. „Ptáci jsou vždy označeni tak, aby je ochránci mohli pozorovat a identifikovat i po odletu z voliéry.  Jejich osud budeme dál sledovat,“ uvedl zoolog Václav Štraub.  

REKLAMA

ZOO Zlín v současnosti patří mezi nejúspěšnější chovatele supů v evropském i světovém měřítku. Navíc je jednou z mála zoo, která odchovává mláďata přirozeným způsobem pod rodiči. „Ze sedmi druhů chovaných supů jsme úspěšně rozmnožili již pět druhů. Supy hnědé chováme od roku 2007, na první mládě jsme čekali dlouhých 7 let. Doposud se nám podařilo odchovat, včetně toho letošního, tři samce a dvě samice. Čtyři supi posílili evropský chov, letošní samec bude zanedlouho brázdit nebe nad středním Balkánem,“ doplnil Václav Štraub. Projektu repatriace supů v Bulharsku se zlínská zoo aktivně účastní od roku 2009. K vypuštění prozatím předala všech 11 odchovaných supů bělohlavých a 2 supy mrchožravé. Další sup mrchožravý byl v roce 2015 vypuštěn v italské Kalábrii. V roce 2017 navíc zlínská samice supa bělohlavého (vypuštěná v roce 2012) společně se samcem ze Španělska vytvořila pár a snesla vejce. Znamenalo to první hnízdění supů na středním Balkáně po téměř padesáti letech.

Sup hnědý je největším zástupcem tzv. starosvětských supů (novosvětští supi jsou američtí kondoři) a současně největším ptákem Evropy. Jeho hlavní oblast rozšíření se však nachází v Asii, v Evropě žijí malé populace ve Španělsku a na Balkáně. Dosahuje hmotnosti až 12 kg, rozpětí křídel činí kolem 2,5 m. Většinou žije v párech nebo samostatně. Partneři si hnízdo staví na stromech. Samice snáší jediné vejce, na sezení se oba rodiče střídají 55 dní. O mládě pečují 3 měsíce. Supi hnědí jsou dlouhověcí ptáci, mohou se dožít až 60 let. Jejich počty na většině území stále klesají, proto je zařazen v Červeném seznamu ohrožených druhů IUCN jako zranitelný.  Hlavním důvodem poklesu populace jsou záměrné otravy mršin, používaní pesticidů v zemědělství a také poměrně častý nezákonný lov supů.