Národní památkový ústav, ústřední pracoviště Praha ve spolupráci s Národním památkovým ústavem v Českých Budějovicích pořádají ve dnech 21. 8. až 30. 9. 2010 v prostorách galerie Státního zámku Třeboň výstavu s názvem Historické čalounění – co se skrývá pod povrchem z hedvábí a sametu.
„V prostorách zámecké galerie zámku Třeboň bude pro návštěvníky připravena výstava Historické čalounění s podtitulem Co se skrývá pod povrchem z hedvábí a sametu,“ prozradil kastelán zámku Třeboň Ing. Pavel Hofman s tím, že výstava přibližuje historii čalounického řemesla na ukázkách z českých hradů a zámků z doby od 16. do počátku 20. století. Výstavu bude možné zhlédnout od 21. srpna do 30. září 2010. „Výstavu slavnostně otevřeme při vernisáži v pátek 20. srpna od 17.00 hodin v Zámecké galerii v Třeboni,“ zve všechny zájemce kastelán.
„Chtěli bychom touto výstavou přiblížit široké veřejnosti jakými změnami prošlo řemeslo, kdysi velmi prestižní, které je v pozměněné podobě stále nedílnou součástí našeho každodenního života,“ prozradila záměr výstavy Mgr. Kateřina Cichrová z Národního památkové ústavu v Českých Budějovicích.
Vedle zápůjček ze sbírek Pražského hradu a SZ Mnichovo Hradiště tvoří těžiště exponátů výstavy bohaté fondy jihočeských objektů, zejména ze zámků Hluboká, Český Krumlov nebo Dačice. „K nejzajímavějším exponátům patří část sedací soupravy s aliančními znaky Jana Adolfa II.Schwarzenberga a jeho choti Marie Eleonory, rozené Lichtensteinové nebo skládací renesanční křeslo. Mezi nejzajímavější exponáty patří zajisté i cestovní císařský trůn, používaný ke korunovacím panovníků v katedrále Sv.Víta na Pražském hradu, datované přibližně do roku 1780,“ uvedla Kateřina Cichrová.
Návštěvníci si prohlédnou řadu autentických památek z mobiliárních fondů hradů a zámků s původním historickým čalouněním. Výstava představí nejen rozmanitost použitých potahových látek ale i celého čalounického korpusu, jehož technická podstata procházela v průběhu minulých staletí zajímavým vývojem.
Na výstavě bude prezentován nejen sedací nábytek, ale i další mobiliář a součásti interiéru, které byly dekorovány čalounickou prací. Ukázky ze starých encyklopedií, ikonografie a fotografií pomohou návštěvníkům nahlédnout do umění čalounického řemesla.
Na výstavu bude navazovat seminář pro odborné pracovníky, který se bude konat ve Schwarzenberském sále zámku Třeboň dne 9. září. Specialisté z Národního památkové ústavu a z dalších odborných institucí zde přednesou svoje příspěvky na téma Historické čalounění v interiérech hradů a zámků.
Vstup do Zámecké galerie je pro dospělé 30,- korun, děti, studenti a ZTP zaplatí 15,- korun, senioři 20,- korun.
Více informací na www.npu-cb.eu, www.zamek-trebon.eu