REKLAMA

doktorNeurochirurgové na jihu Čech zavedli jako první v Česku novinku v operativní preventivní léčbě cévních mozkových příhod. Agentuře Mediafax to řekl ve čtvrtek Jiří Fiedler, lékař z Neurochirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice.

Tamní neurochirurgické oddělení rozvíjí program operativní prevence cévní ischemie, tedy takzvaných cévních mozkových příhod neboli mozkové mrtvice. Po zhruba roce příprav a testů nyní zdejší lékaři začali používat jako první v České republice novou metodu.

REKLAMA

Jejím základem je výzkum vědců z kliniky v Chicagu, kteří vytvořili systém umožňující lépe vyhodnocovat vhodnost zákroků u jednotlivých pacientů a zároveň eliminujícího rizika komplikací při vlastních chirurgických zákrocích.

"Metoda, která kombinuje přesnější vyhodnocení předoperačních a pooperačních vyšetření spolu s měřením aktuálního průtoku krve v cévách při operacích, zajišťuje maximální bezpečnost zákroků," uvedl Jiří Fiedler.

Zásahy na zúžených cévách přivádějících krev do mozku, či bypassy, kdy chirurgové přemostí tepny, jimž hrozí ucpání nebo už ucpaných tepen v mozku, používají neurochirurgové obdobně jako kardiochirurgové při řešení srdečních infarktů. Počet těchto zákroků v českobudějovické nemocnici rok od roku roste. Jde o technicky velmi náročný zákrok. Chirurgové sešívají za pomoci speciálních mikroskopů cévy, které mají průměr jednoho milimetru, deseti až dvanácti ručně šitými stehy. Šicí materiál přitom není pouhým okem viditelný.

"Během operace se dokážeme přesvědčit o správné funkci bypassu. Výhodou také je, že kromě přesného měření průtoku v bypassu dokáže předpovědět jeho dlouhodobou průchodnost. Podobně lze metodu použít při řešení mozkových výdutí," poznamenal zástupce primáře neurochirurgického oddělení Vladimír Přibáň.

Jen v rámci chirurgické prevence ischemické příhody mozkové provedou českobudějovičtí lékaři ročně zhruba 200 chirurgických zákroků.

Cévní mozková příhoda je po infarktu myokardu a nádorových onemocněních třetí nejzávažnější příčinou úmrtí obyvatel vyspělého světa. Jen v Česku loni onemocnělo cévní mozkovou příhodou zhruba 30 tisíc lidí, z toho 30 procent zemřelo a 30 procent se potýká s nepříjemnými následky. Patří k nim trvalá invalidita v podobě částečného nebo úplného ochrnutí těla, poruchy řeči a dalších komplikací.

Nejčastější příčinou mozkového infarktu je civilizační nemoc zvaná ateroskleróza. "Cévy postižené aterosklerózou bychom mohli přirovnat k zrezivělému potrubí, ve kterém se nečistoty v podobě aterosklerotických plátů ukládají na vnitřní stěny cévy a jako rez či vodní kámen zabraňují tak průtoku krve. Lví podíl na vzniku aterosklerózy má kouření, nadváha, vysoký krevní tlak, cukrovka, vysoká hladina cholesterolu v krvi a nadměrná konzumace alkoholu," konstatoval Fiedler.

Neurochirurgické oddělení Nemocnice České Budějovice zajišťuje pro pacienty regionu léčbu onemocnění centrálního nervového systému, periferních nervů a páteře. Spolu s léčbou nádorových nitrolebních expanzí ošetřuje spontánní i úrazové krvácení ohrožující centrální nervový systém. Na oddělení se provádí kompletní operační léčba degenerativního onemocnění celé páteře, popřípadě jejího poranění.

Zdroj: MEDIAFAX


[prazskezpravy][/prazskezpravy]

[jihoceskezpravy][/jihoceskezpravy]

[fcbpridejte][/fcbpridejte]

REKLAMA