REKLAMA

ceske budejoviceKvůli pochybnostem při prošetřování projektů rekonstrukcí ulic regionální radou České Budějovice možná přijdou o stamilionové dotace. Hrozí, že kvůli chybám minulého vedení radnice město dostane zlomek ze 600 milionů korun, informoval agenturu Mediafax náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD).

Integrovaný plán rozvoje města (IPRM) měl vylepšit kvalitu života ve městě. Měly se například kompletně zrekonstruovat ulice, chodníky i kanalizace, revitalizovat sídliště Máj, měla se rozšířit nabídka služeb letní plovárny či zkrášlit park na Palackého náměstí.

REKLAMA

„Místo radosti z toho, co se nám už podařilo, se IPRM stává noční můrou. Regionální rada ROP Jihozápad totiž začala s prošetřováním netransparentních projektů v rámci unijního rozvojového operačního fondu a našla jich požehnaně, a to v rekonstrukcích ulic,“ konstatoval Joch s tím, že pouze zlomek jednotlivých fází rekonstrukcí ulic, na které si město půjčilo 600 milionů korun, určených na předfinancování a spolufinancování IPRM, bude nakonec profinancován evropskými penězi.

„Jenže úvěr je již nyní téměř vyčerpán a my jsme vázáni naplnit výměru ulic, které jsme se v projektu zavázali zrekonstruovat, jinak nám hrozí vysoké pokuty od Evropské komise. Sklizeň záměrných či nezáměrných pochybení minulého vedení radnice tak získává hořkou pachuť a my můžeme zapomenout na snižování dluhu města, zvláště při očekávaných nižších příjmech do městského rozpočtu vlivem stagnace ekonomiky,“ upozornil Miroslav Joch.

Pro České Budějovice se v tematickém IPRM počítalo původně s částkou 7,6 milionu eur. „Balík finančních prostředků je nakonec tenčí vlivem přepočítávání peněz aktuálním kurzem, a je to 7,36 milionu euro, to je asi 184 milionů korun,“ uvedl Joch. Upřesnil, že se za tyto prostředky měla rekonstruovat výměra 61 300 metrů čtverečních.

“A tento indikátor se nám už jednou podařilo ponížit. Těžko jej však naplníme, když část rekonstrukcí prošetřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a další část Policie ČR,“ uvedl druhou alarmující skutečnost Miroslav Joch.

„Stavební úpravy ulice Karla Weise z první etapy úseku Fráni Šrámka – Pekárenská, v hodnotě 7,9 milionu korun bez DPH obsahují v zadávací dokumentaci řadu nedostatků. Zaprvé uvádí konkrétní značky, které mají být použity, ať už se jedná o poklopy, zámkovou dlažbu, pouliční osvětlení, trubky, či dokonce typ frézy a další. Navíc v zadávací dokumentaci chybí zmínka, že zadavatel může použít i jiné řešení. Zadruhé je porušen požadavek samotného zadavatele, tedy města, kdy žadatelé měli předložit pojistnou smlouvu na pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou dodavatelem třetí osobě ve výši 10 milionů korun. Vítězná nabídka však předkládá platnou smlouvu pouze na pět milionů korun,“ komentoval chyby Miroslav Joch a odkrývá další.

„V projektové dokumentaci ke stavebním úpravám v úseku Pražského předměstí v ulici Skuherského, Bedřicha Smetany, Jeremiášova, Riegrova k Nádražní v předpokládané hodnotě 1,7 milionu korun bez DPH hodnotil zakázku pouze jeden komisař namísto požadovaných dvou. Druhý byl údajně nemocen,“ rekapituloval náměstek.

„První blok ulic 28. října, Skuherského, Jindřicha Šimona Baara a další tři ulice o výměře 23 000 metrů čtverečních a dotačních prostředků ve výši 62 milionu korun skončil na ÚOHS. Prohřeškem jsou podle vyšetřování regionální rady již zmíněné vyspecifikované značky výrobků, například světel veřejného osvětlení, značek kanálových poklopů a dlažby. Budeme rádi, když nám uznají alespoň 23 000 metrů čtverečních do započítávaných indikátorů. Prostředky totiž mohou ponížit až do 100 procent a navíc dát městu pokutu. Tím bohužel výčet zdaleka nekončí. Druhý blok ulic Skuherského, J.Š. Baara o výměře 6000 metrů čtverečních a dotačních prostředků 19,5 milionu korun dokonce vyšetřuje policie. Jde o výběrová řízení zajišťovaná nechvalně známou firmou. Bohužel v tomto případě lze očekávat naplnění nejčernějšího scénáře, protože zcela jistě nebudou uznány ani výměry do indikátorů a tudíž neuvidíme ani peníze,“ konstatoval rozhořčeně Miroslav Joch.

„Třetí blok ulic v úseku Čsl. legií, Vladislava Vančury, Edvarda Beneše o výměře 12 000 metrů čtverečních a ceně 32 milionů korun z dotačních prostředků soutěžila externí firma. V tomto případě šlo především o nechvalně známé „losovačky“. Regionální rada tady našla čtyřicet nedostatků, které požaduje vysvětlit a s největší pravděpodobností předá věc na ÚOHS. I v tomto případě můžeme zapomenout jak na výměry, tak na peníze,“ přiblížil smutnou realitu náměstek a připouští, že drobnou náplastí, je alespoň jeden úsek v podobě čtvrtého bloku ulic Čechova a Roháče z Dubé o výměře 10 000 metrů čtverečních, který je v pořádku a dotace bude řádně vyplacena.

Tato dědictví minulého vedení radnice znamená, že musejí noví představitelé přijít s řešením. „Musíme najít náhradní projekty a v nich 28 000 metrů čtverečních vhodných k rekonstrukci. Dále musíme připravit dokumentaci, zahájit řízení, najít peníze, ze kterých budeme předfinancovávat, protože původní úvěr k tomu určený ve výši 600 milionů korun je už téměř vyčerpán. Navíc vše je třeba stihnout zrealizovat do konce roku 2014, jinak hrozí vysoká pokuta od Evropské komise. Druhou možností, jak se dostat z patové situace, je zažádat u Regionální rady o již druhé snížení indikátorů ze 61 000 metrů čtverečních, což ale problém neřeší, protože pak stejně bude muset být dosaženo vyšších indikátorů v celém kontextu ROP Jihozopád,“ řekl Miroslav Joch.

Situace je podle něj o to horší, že nechtěné dědictví pocítí bohužel všichni občané. „Přitom chybějí peníze skoro všude, kam se podíváme. Vylepšovat by bylo co v sociálních službách, kvalitě bydlení, kulturní i sportovní nabídce a boj s nedostatkem kapacit ve školkách je místním evergreenem,“ uzavřel náměstek. 

Zdroj: MEDIAFAX


[prazskezpravy][/prazskezpravy]

[jihoceskezpravy][/jihoceskezpravy]

[fcbpridejte][/fcbpridejte]

REKLAMA