REKLAMA

doktor pomuckyNemocnice v Českých Budějovicích rozšiřuje výuku medicinských oborů některých vysokých škol. Nově bude spolupracovat s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a dalšími lékařskými fakultami po celé ČR v rámci prázdninových praxí, řekl v úterý agentuře Mediafax Pavel Havránek, primář interny.

Kromě už tradiční spolupráce se Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity a Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Plzni, jejichž studentky a studenti se už několik let připravují ke svému budoucímu povolání na půdě nemocnice, prohlubuje největší zdravotnické zařízení v kraji také spolupráci s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a dalšími lékařskými fakultami po celé ČR v rámci prázdninových praxí.

REKLAMA

„Například spolupráce s plzeňskou lékařskou fakultou už funguje devět let. Ve dvou skupinách se u nás každoročně připravuje v průběhu dvou semestrů pod odborným dohledem zkušených lékařů zhruba 25 studentů šestých ročníků na státní závěrečné zkoušky ze všech základních medicínských oborů, to znamená z interny, chirurgie, gynekologie, porodnictví, dětského lékařství, hygieny a sociálního lékařství,“ uvedl koordinátor pro výuku a výzkum, primář Interního oddělení Pavel Havránek.

V rámci těchto základních oborů absolvují medici pobyty na specializovaných odděleních, na urologii, traumatologii, kardiologii, gastroenterologii a plicním. Studenti se účastní běžného chodu příslušných oddělení, od ranního hlášení do odpolední vizity. Samostatně pracují s nemocnými pod dohledem lékařů oddělení, zpracovávají vizity, příjmy, účastní se speciálních vyšetření a operací.

"Pro naše lékaře to určitě znamená zvýšené nároky, musíme připravit semináře a přednášky a samozřejmě věnovat více pozornosti výkladu při vizitách i při vlastních diagnostických a léčebných výkonech. Na druhé straně má nemocnice možnost hledat mezi těmito studenty budoucí kvalitní, mladé a perspektivní lékaře,“ dodal Havránek.

Zatímco teoretickou část zkoušek vykonávají absolventi na půdě školy v Plzni, praktická část se znovu odehrává v českobudějovické nemocnici. Sem patří všeobecná část péče o pacienta i velmi odborná část týkající se léčebných procesů, diagnostiky a podobně.

„Zpětná vazba informací napovídá tomu, že naši studenti plně obstojí v konkurenci těch, kteří svoji praxi vykonávají ve fakultních nemocnicích v Plzni, Praze či Ústí nad Labem,“ poznamenal Havránek.

V Českých Budějovicích se postupně rozvíjejí i letní praxe a stáže pro studenty pražské či královéhradecké lékařské fakulty. Praxi zde ale absolvují studenti z řady dalších škol. Velmi intenzivně se rozvíjí také historicky nejdelší spolupráce se Zdravotně sociální fakultou Jihočeské univerzity, kde stejně jako v předchozích případech vystupují zdejší lékaři v roli vyučujících. „Náročnost jak bakalářského, tak magisterského studia na fakultě neustále roste a jedině nemocnice může studentům poskytovat odborně kvalitní prostor pro přípravu závěrečných prácí,“ doplnil Havránek. Zdravotně sociální fakulta je se svými devíti katedrami a celkem 2400 studenty druhou největší fakultou Jihočeské univerzity.

Nemocnice České Budějovice, a.s. patří se svou lůžkovou kapacitou 1600 lůžek mezi největší zdravotnická zařízení v České republice. Poskytuje základní, specializovanou i vysoce specializovanou péči, prakticky ve všech medicínských oborech zejména pro celý jihočeský region.

V Nemocnici České Budějovice, a. s., jejímž jediným akcionářem je Jihočeský kraj, je ročně hospitalizováno okolo 52 000 pacientů. Lékaři zde provedou více než 27 000 operačních zákroků a téměř 610 000 ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. Loni se zde narodilo 2326 dětí.

Nemocnice má průměrně 2400 zaměstnanců a je tedy jedním z největších zaměstnavatelů v Jihočeském kraji.

Zdroj: MEDIAFAX


[prazskezpravy][/prazskezpravy]

[jihoceskezpravy][/jihoceskezpravy]

[fcbpridejte][/fcbpridejte]

REKLAMA