kasna samsonovaSamsonova kašna, dominanta českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II., se chystá na léto. Zaměstnanci společnosti ČEVAK a.s. z ní vypustí 250 kubických metrů vody a její dno ručně zbaví odpadků, které se tam v zimě nahromadily.

„Proudem vody pak očistíme od řas a drobných nečistot kamenný bazén kašny a zároveň jej ošetříme přípravkem na bázi chlóru. Zkontrolováno a případně opraveno bude i vnitřní osvětlení kašny,“ popsal postup prací vedoucí provozního střediska České Budějovice Ondřej Koupal.
Ze dna bazénu o průměru 17 metrů také technici vyjmou recirkulační zařízení, které v zimě zajišťovalo proudění vody a bránilo tak jejímu zamrzání. „Pokud všechny práce půjdou podle předpokladů, měla by být Samsonova kašna v plné kráse již na konci týdne. Letos je to i díky příznivému počasí o měsíc dříve, než v předchozích letech,“ doplnila mluvčí Jitka Kramářová.
Barokní Samsonova kašna pochází z let 1721 - 1727 a svého druhu je jednou z největších v zemi. Ve své době sloužila k zásobování centra města vodou. Čerpala se do ní z Vltavy a kvůli tomu také byla na pravém břehu řeky postavena Vodárenská věž. Potrubí odtud přivádělo vodu do města pod hladinou Vltavy, což byl v tehdejší době značný technický úspěch.

REKLAMA

Samsonova kašna není jediným vodním prvkem, který bude v jarních a letních měsících zpříjemňovat život obyvatelům a návštěvníkům krajského města. V následujících dnech ožijí i kašny Krajinská, Ukradené volavky a Chlapec se žábou v parku Na Sadech a vodní prvek Žena u vody na Lidické třídě.

V prvních dubnových dnech se voda vrátí i do Hirzovy kašny na Lannově třídě a na prostranství před DK Vltava. Po dlouhé době letos vodní prvek oživí také park Háječek. Původní kašna má za sebou rozsáhlou rekonstrukci a v novém kabátě se lidem představí v průběhu jara. Stejně tak budou postupně do provozu uváděna i městská pítka.


Úspory energie sledujte na EnergyTV

REKLAMA