Jihlavský magistrát podruhé vrátil návrh na konání referenda. „V něm by se mělo rozhodovat o zákazu veškerých aktivit vedoucích k vybudování zařízení, které dokáže využít komunální odpad k získání energií. Ani doplněné dokumenty neobsahovaly informace, které by věrohodně vyjádřily náklady spojené s realizací rozhodnutí referenda, úřad rovněž nedostal požadované vysvětlení některých formulací,“ sdělil mluvčí magistrátu Radek Tulis.
Návrh na konání referenda o odpadech byl na jihlavský magistrát poprvé doručen před měsícem. Úřad přezkoumal naplnění zákonem stanovených podmínek, zjistil, že návrh nepodpořil požadovaný počet oprávněných voličů. Dále bylo konstatováno, že přípravný výbor nedostatečně stanovil náklady. Úřad proto musel v souladu se zákonem předkladatelům vrátit návrh k doplnění.
Doplněný návrh aktéři referenda doručili úřadu před týdnem. Kontrola dohledala dalších 305 řádně označených a podepsaných osob, celkově tak počet oprávněných osob, které podpořily konání referenda, dosáhl počtu 4.356, který je pro konání místního referenda dostačující.
ČTĚTE DÁLE
Dodatek ovšem neodstranil všechny nedostatky. „Referendum má zavázat město poměrně neurčitou množinou procesů, které mají být zřejmě specifikovány až po jeho konání. To považuje magistrát za rozporné se zákonem. Potřeba vysvětlit ‚veškeré kroky v samostatné působnosti‘ je pak zásadní i proto, aby položené otázky chápali správně ti, kdo mají v referendu hlasovat,“ uvedl vedoucí správního odboru Jan Vystrčil.
Dodané materiály podle něho působí dojmem, že teď není důležité popsat, jaké bude mít referendum dopady, ale že je důležité referendum uskutečnit. „Jaké to bude mít dopady na město a jeho občany se podle nich bude řešit až podle toho, jestli to dopadne. Občané ale musí předem vědět, o čem rozhodují,“ pokračoval Jan Vystrčil.
Magistrát města Jihlavy opětovně vyzval zmocněnce přípravného výboru, aby ve lhůtě 14 dnů nedostatky návrhu odstranil.
„Již v minulosti se představitelé města několikrát vyjádřili, že připravované referendum, které má v Jihlavě zamezit energetickému využívání komunálního odpadu, nemá v současné době smysl a je to zbytečné plýtvání obecních peněz. Iniciativa ekoaktivistů uspořádat referendum přichází v situaci, kdy si občané nemohou vybrat z reálných alternativ, jak nejlépe naložit s nerecyklovatelným odpadem, který se nyní ukládá bez užitku na skládky. Dlouhodobě udržitelný systém nakládání s odpady bude možné veřejnosti předložit, až bude na celostátní úrovni přijata národní koncepce nakládání s odpady a skončí parlamentní přetahování o potřebné zákony,“ shrnul předchozí vyjádření magistrátu Radek Tulis.
V lednu podle jeho slov vyzvalo vedení města ekoaktivisty, aby připravili vlastní ucelený návrh na řešení odpadů, který může být jednou z alternativ, o kterých by Jihlavané v budoucnu mohli rozhodovat. Organizátoři referenda tuto možnost odmítli.
„Dalším důvodem, proč radnice považuje referendum za zbytečné je fakt, že aktivisté v referendu požadují zavedení aktivit, které ale magistrát už vyvíjí. Jde o motivační program, který obyvatelům umožňuje platit menší poplatek za svoz odpadu, pokud jej třídí, anebo si lze snížit četnost vývozu popelnice. Radnice rovněž spustila pilotní program svozu bioodpadu,“ doplnil mluvčí.
Vysočina plná novinek a aktuálních informací
Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací