OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

podvodnik_senioriVpátek 15. července se do bytu čtyřiaosmdesátileté ženy v domě na ulici Telečská v Jihlavě vloudila po jedenácté hodině dopoledne neznámá pachatelka. Vydávala se za poštovní doručovatelku a tvrdila, že nese seniorce přeplatek.

V místnosti bytu předložila hotovost přes pět tisíc korun a požadovala vrácení zbývající částky. Seniorka přinesla z ložnice čtyři tisíce korun a předala je neznámé ženě. Pachatelka poté začala chodit v prostoru kuchyně a tvrdila, že prohlíží spotřebiče. Následně ve spěchu odešla a odnesla si s sebou hotovost, kterou přinesla, i peníze patřící poškozené. Po odchodu neznámé ženy navíc seniorka zjistila, že jí chybí 186 tisíc korun, které měla uložené v místnosti ložnice. Tyto peníze odcizil další pachatel, který do neuzamčeného bytu vnikl v době, kdy byla seniorka s neznámou ženou v kuchyni a kontrolovaly spotřebiče.
Neznámé ženě je kolem pětadvacet let. Je vysoká přibližně 170 centimetrů, střední postavy. Má černé vlasy. Na sobě měla oblečené černé rifle ke kolenům, černé tričko a bílé boty. Na hlavě měla bílou baseballovou čepici. Policejní inspektor zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádež.

REKLAMA

O den dříve ve čtvrtek 14. července podvedla neznámá pachatelka osmasedmdesátiletou seniorku. Po desáté hodině dopoledne přišla k jejímu bytu v domě na ulici Benešova v Jihlavě. Seniorka neznámou ženu pozvala do bytu. Pachatelka jí tvrdila, že potřebuje půjčit peníze na odtah poškozeného nákladního vozidla. Jako zástavu dala seniorce kabelku a tvrdila, že v ní má hotovost v dolarech. Několik bankovek poškozené ukázala. Seniorka s půjčením peněz souhlasila a dala jí dvaadvacet tisíc korun. Poté neznámá žena i s penězi odešla. Když se ani po několika hodinách nevrátila, oznámila seniorka událost policistům. Policisté následně zjistili, že v kabelce žádné dolarové bankovky nejsou a jsou v ní pouze nastříhané papírky. Případ policisté šetří pro podezření ze spáchání přečinu podvod.



Rady pro seniory jak se nestát obětí podvodníka
  Senioři by neměli otevírat dveře od domu nebo bytu, aniž by se předem přesvědčili, kdo za nimi je a v žádném případě by neměli neznámé osoby zvát do svých domovů a při každém opuštění domu by za sebou měli uzamknout dveře.
  Není vhodné mít uschovanou větší finanční hotovost ve svém domě, výhodnější je peníze uložit ve finančních ústavech.
  Pokud je telefonicky kontaktuje příbuzný a žádá o půjčení peněz, měl by si senior tuto informaci zpětně osobně ověřit, je také vhodné trvat na předání peněz přímo příbuznému, který o půjčku požádal. Vydání peněz neznámému člověku s sebou vždy nese velké riziko.
  V případě příchodu osoby, která vystupuje jako pracovník různých organizací, úřadů či služeb, by si měli senioři nechat předložit průkaz nebo zavolat na úřad nebo instituci, na kterou se odvolává. Po dobu ověřování údajů je nutné, aby neznámá osoba zůstala v každém případě před bytem a nedostala se do jeho vnitřních prostor. Předloženému průkazu je nutné věnovat patřičnou pozornost a ověřit si zda to není ze strany neznámé osoby jen nějaká náhodně vybraná kartička. V případě pochybností je lepší službu odmítnout.
  Rizikem je pro seniory uzavírání jakýchkoli smluv, pokud na ně obchodní jednatel spěchá a neumožní jim důkladně se seznámit s podmínkami dané smlouvy.
  Při opuštění domu je vždy nutné uzamknout dveře a mít zavřená okna. Zamčené dveře by měly být i v době práce na zahradě, nákupu nebo návštěvy souseda.
  Pokud senior čeká příchod neznámého člověka (např. osobu reagující na inzerát) měl by požádat blízkého příbuzného nebo přátele, aby s ním po dobu návštěvy cizí osoby byli doma.

REKLAMA