REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Přípravný výbor Jihlavského referenda a sdružení Společně pro Vysočinu v úterý vydali tiskovou zprávu, v níž vyčítají radnici, že ukládá pokuty za duplicitní podepsání návrhu na vyhlášení referenda. Magistrát na tiskovou zprávu ve středu reagoval. Přečtěte si obě vyjádření.

 

REKLAMA

Tisková zpráva přípravného výboru referenda a Společně pro Vysočinu ze dne 26. 8. 2014

Radnice zastrašuje a kriminalizuje občany Jihlavy.

V posledních dnech obdržela řada obyvatel Jihlavy dopis, ve kterém je magistrát obviňuje ze spáchání přestupku a současně jim ukládá pokutu. Dle vyjádření magistrátu tito lidé úmyslně podepsali návrh na vyhlášení referenda více než jednou. Iniciátoři referenda tento krok vedení města považují za zcela nepřijatelné zastrašování a kriminalizaci občanů. Iniciátoři referenda umístili na web www.referendumjihlava.cz návrh postupu jak se proti příkazu k zaplacení pokuty bránit. Lidé na webu také naleznou vzor právního podání.

Vít Prchal, zmocněnec přípravného výboru k postupu magistrátu Jihlavy uvádí: „Pokutu za vícenásobné podepsání se pod referendum magistrát udělit může, ale také nemusí. Rozhodl se však pokuty udělovat. Jeho postup je neadekvátní, nemorální a zjevně nezákonný. Je evidentní, že úředníci magistrátu konají jednoznačně na politické zadání vedení města, které se rozhodlo, že konání referenda a platnosti jeho výsledků zabrání všemi prostředky. Udělování pokut má za cíl nejen ‚poštvat‘ občany proti iniciátorům referenda, ale také snížit jejich případnou účast při samotném hlasování ve vyhlášeném referendu.“

Radnice očividně vyhlásila válku občanské aktivitě kolem referenda. Využívá k tomu veškerou svou moc a prostředky, kterými disponuje, tzn. úřednické zázemí, městská média a v neposlední řadě i peníze daňových poplatníků. Posledním aktem magistrátní svévole je ukládání pokut lidem, kteří se podepsali duplicitně, a jejich obviňování, že tak učinili úmyslně.

„V úterý jsem zaslal dopis panu primátorovi, ve kterém jsem ho vyzval k nápravě pochybení magistrátu, který porušil své pravomoci. Správní odbor totiž vydal příkaz o vině a udělení pokuty pro 169 osob, které se měli pod záměr vyhlásit referendum podepsat duplicitně, aniž by zkoumal, zda tak učinili úmyslně. Současně jsem ho požádal, aby obratem doporučil zrušení vydaných nezákonných příkazů formou autoremedury,“ doplňuje Prchal.  

V současnosti už ani tak nejde pouze o referendum či spalovnu, ale o samotné základy přímé demokracie a občanské společnosti a o to, co vše si necháme líbit.

Matěj Man, předseda občanského sdružení Společně pro Vysočinu k tomu dodává: „Spořádaní občané nám volají, že jsou z čehosi obvinění, a jsou z přístupu magistrátu šokovaní i znechucení. Chceme jim pomoci, proto jsme na naše stránky www.referendumjihlava.cz umístili stručný návod jak se zachovat a co dělat.“

V tomto okamžiku považujeme také za správné zveřejnit i skutečnost, že úřad samotný se dopustil velké chyby už v počáteční fázi kontroly podpisů, když při kontrole platnosti podpisů pod referendem neoprávněně vyřadil několik osob a omezil jim tak jejich základní práva. Tuto chybu úřad na základě našeho upozornění přiznal, nicméně doposud z ní nevyvodil žádné závěry. Směrem k občanům však vyvíjí obdivuhodnou aktivitu a razanci. Je patrné, že neměří stejným metrem a ke svým občanům přistupuje z pozice síly.


Vyjádření Magistrátu města Jihlavy k tiskové zprávě přípravného výboru referenda a Společně pro Vysočinu ze dne 26. 8. 2014

Správní odbor Magistrátu města Jihlavy rozeslal v uplynulých dnech dopisy obyvatelům, u nichž došel dle dosavadního šetření k závěru, že vícekrát podepsali petici na podporu konání referenda proti energetickému využívání komunálního odpadu. Úředníkům takový postup ukládá příslušná legislativa a jsou povinni zahájit správní řízení o uložení pokuty se všemi, o nichž zjistili, že porušili přesně daná pravidla při shromažďování podpisů. Občané mají právo učinit důležitá rozhodnutí ve svém městě, ale s tím je spojena i povinnost dodržovat zákon. Vzniklá situace je výsledkem nedokonale podaného návrhu na konání referenda ze strany přípravného výboru, který mohl jednoduchou kontrolou odstranit 142 duplicit již při prvním předání podpisů. Ledabylost však aktivisté zopakovali i po osobním jednání s tajemníkem úřadu, kde byli zmocněnec i právní zástupce přípravného výboru na nedostatky upozorněni, přesto i při doplnění chybějících podpisů přípravný výbor referenda odevzdal dalších 27 duplicit. Občané, kteří zákon neporušili či mají jiné relevantní důvody, mohou proti uložené pokutě podat odpor.

„Lidé, kteří si zde na pokutu stěžují, uvádějí, že je sběrači podpisů ujišťovali, že opakovaný podpis nevadí, čímž je ale uvedli v omyl a do značně nepříjemné situace. V některých případech je dokonce podepsala jiná osoba. Na každém podpisovém archu je sice informace o nezákonnosti opakovaného podpisu, ale je uvedena drobným písmem podobně, jako jsou u pochybných finančních institucí popsány nevýhodné úroky. Ale každý je odpovědný za to, co podepisuje. A úřad musí postupovat podle zákona,“ uvedl vedoucí správního odboru Jan Vystrčil s tím, že není pravda, že úřad pokutu ukládat nemusel. „Jakmile úřad dostane podnět či sám zjistí protiprávní jednání, musí konat. Stejně tak si úřad nemůže vybírat, koho za přestupek potrestá a koho nepotrestá. I kalkulace pokuty má svoje pravidla. Pokuta mohla dosáhnout až tří tisíc korun, v těchto případech je pokuta menší než třetinová právě proto, že existují polehčující okolnosti,“ dodal Jan Vystrčil.

„Spíše než na magistrát by občané měli svoji nespokojenost adresovat přípravnému výboru, který odvedl nekvalitní práci. Duplicity úřadu dodal přípravný výbor referenda, ale řízení musíme vést se signatáři, kteří mnohdy nevěděli, že se dopouští nezákonného kroku, nebo byli dokonce ujišťováni, že opakovaný podpis je v pořádku," uvedl tajemník úřadu Lubomír Dohnal. „Pokud se občané domnívají, že zákon neporušili, že např. nejde o jejich podpis, pak by se měli proti správnímu rozhodnutí odvolat,“ doplňuje Dohnal.

Snahou aktérů referenda je celý problém nedokonale podaného návrhu na konání referenda postavit do politické roviny a z údajně nezákonného postupu úřadu viní politiky v čele jihlavské radnice. Ve skutečnosti jde o čistě úřední záležitost, jejíž postupy jsou popsány zákonem a politická reprezentace města do nich jakkoliv nemůže zasahovat. V žádném orgánu města dosud návrh referenda nebyl projednáván.

Přípravným výborem popsaná „velká chyba“ při úvodní kontrole podpisů se ve skutečnosti týká dvou cizinců s trvalým pobytem v Jihlavě, které se nepodařilo náhledem do registru identifikovat. Po upozornění občana byla chyba napravena, magistrát se občanovi omluvil. Na počet získaných podpisů nutných k podání návrhu referenda neměla chyba vliv.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA