Únik moči je těžkostí, která trápí nejenom ženy, ale také muže. Nově pacientům s těmito problémy pomáhají v inkontinenční ambulanci jihlavské nemocnice, která funguje jako jediná na Vysočině a jako jedna z mála v Česku.

S únikem moči se potýkají ženy například po porodu, muži ponejvíce po nádorových onemocněních prostaty. „Pro ženy nebývá únik moči zpočátku tak nepříjemný – vzhledem k jeho pozvolnému nástupu, a zároveň ji pacientky, bohužel, berou jako obvyklý projev stárnutí, kdežto muži tento problém nesou hůře. Proto jsou třeba i ve cvičení ukázněnější, únik moči je pro ně společensky více nepřijatelný,“ říká primářka rehabilitačního oddělení Drahomíra Škodová.

REKLAMA

Problematice močové inkontinence se na rehabilitačním oddělení jihlavské nemocnice věnuje specialistka Petra Janů a vyškolené fyzioterapeutky Lenka Zemachová a Lenka Trávníková. V ambulanci pomáhají pacientům, které trápí inkontinence jak stresová, tak urgentní. Stresovou inkontinencí trpí převážně ženy a občasné projevy má až polovina z nich. Projevuje se tak, že moč samovolně uniká ženám při fyzických aktivitách nebo třeba při smíchu či kýchnutí. „Urgentní inkontinence znamená vůlí neovladatelné časté nucení k močení s úniky moči následkem nesprávné funkce močového měchýře,“ popisuje Drahomíra Škodová. Ambulanci navštěvují také muži, které trápí únik moči – nejčastěji po prostatektomii.

Foto: archiv Nemocnice Jihlava

Každý pacient, který přijde, projde rukama lékaře i fyzioterapeuta. Ti si pacienta vyšetří a rehabilitační pracovník s ním začne cvičit. V indikovaném případě pacienti absolvují programy speciálního přístroje umožňujícího elektrostimulaci (přesněji tzv. elektrogymnastiku) a myofeedback. „Jednoduše řečeno, pouštíme do svalstva dna pánevního proud a ten s ním pracuje – posiluje ho a zároveň naučí pacienta, jak správně tyto svaly trénovat. Se vzrůstající svalovou silou s elektrostimulací přestáváme,“ vysvětlují specialistky s tím, že sonda se zavádí buď rektálně, nebo vaginálně. Mimo jiné lze takto pomáhat i pacientům s inkontinencí stolice.

Některým pacientům pomůže cvičení samotné a přístroj nemusí využít. Fyzioterapeuti užívají například metodu Mojžíšové nebo cviky na posílení pánevního dna. Nutná je spolupráce pacienta, který by měl cvičit také doma.

„Vstupní vyšetření pacienta lékařem v naší ambulanci trvá hodinu, nutné je doporučení lékaře – například gynekologa, urologa, urogynekologa, gastroenterologa nebo praktického lékaře. Inkontinenční ambulanci najdou pacienti na rehabilitačním oddělení Nemocnice Jihlava,“ uzavřela mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

REKLAMA