OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

vpsjiVe středu 22. června 2011 se v aule Vysoké školy polytechnické Jihlava koná seminář „Staleté kořeny a tradice vysokého učení v Jihlavě“. Pozornost účastníků z řad současných pracovníků i pamětníků z oblasti školství i místní samosprávy bude soustředěna na otázky minulosti a vývoje jihlavského vyššího a vysokého školství.

V rámci tohoto semináře budou předneseny příspěvky věnované nejen vyšší latinské humanistické škole založené v Jihlavě v r. 1561, ale také působení Pedagogického institutu nebo jedné ze zemědělských fakult brněnské zemědělské univerzity či vzniku Vysoké školy polytechnické Jihlava.

Jeden z hlavních cílů tohoto setkání formuloval jeho duchovní otec doc. Hemelík, prorektor VŠPJ takto: „Seminář by se měl stát pro všechny účastníky zejména zdrojem podnětů k přemýšlení o tom, po jakých cestách svého rozvoje se musí vydat mladá jihlavská vysoká škola, aby ji a spolu s ní i město a celý region přivedly ke stejně nebo podobně evropsky významné pozici, jaká příslušela městu Jihlava a jeho vyšší latinské městské škole v 16.století“.                                                              

Seminář se koná při příležitosti 450. výročí založení latinské humanistické školy v Jihlavě.

Součástí připomínky slavné historie města je také otevření stálé výstavy „Jihlavská vyšší latinská škola 1561-1623“. Výstava bude instalována ve foyer před hlavní aulou Vysoké školy polytechnické Jihlava, autorsky se na ni podíleli především pracovníci jihlavského archivu.

Přestože v  současné době mnohý z obyvatel krajského města o této důležité historické skutečnosti téměř nic neví, Jihlava hrála v raně středověké střední Evropě úlohu jednoho z významných středoevropských center kulturní a vzdělanostní výměny.

Přispívala k tomu existence jihlavské vyšší městské latinské školy s výrazně humanistickou orientací. Svou kvalitou a úrovní vzdělanosti, kterou poskytovala, se mohla směle porovnávat s leckterým vysokým učením tehdejšího středoevropského regionu. V čele školy působili rektoři a konrektoři přicházející z různých, zejména protestanských německých univerzit, a naopak její absolventi odcházeli na univerzity protestantské i katolické v různých koutech Evropy. Výměnu podporovali  konšelé i jihlavští měšťané morálně, ale i materiálně. Jihlavská radnice neváhala v roce 1573 zřídit zvláštní nadaci, která tuto mezinárodní výměnu zásadním způsobem podporovala.
                                                                                                                                                                                             
REKLAMA