Pietním aktem u hrobu Josefa Gutvalda v britském Cattericku v pátek vyvrcholil ceremoniál k připomenutí československých letců v Royal Air Force (RAF), kteří za druhé světové války sloužili na tamním letišti. Třešťský rodák byl příslušníkem 313. československé stíhací perutě a zahynul pravděpodobně kvůli zamrznutému přívodu kyslíku při výcviku 27. května 1941.
Položení věnců na místním hřbitově předcházelo odhalení pamětní desky umístěné na bývalé kontrolní věži někdejší základny RAF Catterick, sídla 313. československé stíhací perutě a 68. noční stíhací perutě. Pamětní deska připomíná působení obou perutí, respektive jejich založení zde. Ceremoniálu se zúčastnil přidělenec obrany ČR v Londýně plukovník Jiří Svatoš, podplukovník Richard Hart, velitel 5. pluku Royal Artillery, zástupci Royal British Legion, 5. pluku Royal Artillery a Royal Engineers i farnosti Catterick.
Pietní akt a pamětní deska jsou výsledkem spolupráce mezi Klubem vojenské historie 276th Sqdn (reenacted) RAF a 5. plukem Royal Artillery, zahájené v roce 2015 při realizaci mezinárodní putovní výstavy ke vzniku většiny československých perutí v RAF, která zde byla instalována. Díky novým kontaktům se zástupci farnosti Catterick a Royal British Legion by se o osudu Josefa Gutvalda měli dozvědět i místní školáci.
Pamětní deska by nemohla být realizována bez podpory Jihomoravského kraje a jeho hejtmana Michala Haška, díky které vznikla výstava, při jejíž realizaci se zrodila právě idea pamětní desky, dále patří poděkování Karlovi Černému a Janě Černochové, poslancům Parlamentu České republiky a Ondřeji Bartošovi, kteří přímo na pamětní desku přispěli.
Pamětní deska
Pamětní desku odhalili plukovník Jiří Svatoš, přidělenec obrany, a podplukovník Richard Hart, velitel 5. pluku Royal Artillery
Po odhalení pamětní desky
Položení věnců u pamětní desky
Hrob Josefa Gutvalda po slavnostním ceremoniálu
Foto: autor článku
Josef Gutvald se narodil 21. prosince 1911 v rodině Juliány a Josefa v Třešti. Vyučil se zámečníkem a posléze se přihlásil do pilotní školy. Po okupaci zbytku Československa odešel tak zvanou Jižní cestou do exilu. Ve Francii byl zařazen do letecké skupiny, ale do bojů pravděpodobně nezasáhl a byl evakuován do Velké Británie, kde vstoupil do RAF. Zde prošel několika perutěmi, až byl, několik dní po jejím založení, převelen k 313. československé stíhací peruti, dne 10. května 1941 vzniknuvší v Cattericku. Odpoledne dne 27. května 1941 odstartoval ke zmíněnému cvičení, ze kterého se ale již nevrátil. Jeho letoun havaroval nedaleko vesnice Uckerby, respektive stanice Corton.
Filip Procházka
předseda KVH 276th Sqdn (reenacted) RAF
www.276.cz
www.wingsinexile.co.uk