Muzeum Vysočiny Jihlava a Jihlavská astronomická společnost uspořádali 24. září 2010 pro širokou veřejnost a děti ZŠ II. stupně vědeckopopulární program „Za vědou do muzea“. Celá akce se konala v rámci celoevropské Noci vědců 2010 a zúčastnilo se jí přes 260 studentů.
Pracovníci muzea připravili řadu zábavných „bádání“, prostřednictvím kterých prezentovali ukázky odborné činnosti. Pod vedením muzejníků si mohli zájemci vyzkoušet například luštění ve starých textech, či poznávání míst podle dobových fotografií, rekonstrukci nádob ze střepů, konzervaci kovů, rýžování zlata a jiných těžkých minerálů, mikroskopovaní textilií, odlévaní stop savců a další.
Jihlavská astronomická společnost připravila při této příležitosti atraktivní program o fyzikálních jevech, se kterými se potkáváme v běžném životě. Poutavá forma výkladu Bc. Petra Dvořáka zaujala především žáky základních škol. Zájem byl zejména o pokusy, které si děti samy mohly vyzkoušet, například: otáčení na židli pomocí činek - pokus ukazující zákon zachování momentu hybnosti.
Nejzajímavějším pokusem bylo měření rychlosti světla pomocí faxového papíru a mikrovlnné trouby. „Během dne se nám povedlo v mikrovlnné troubě improvizovaně a názorně změřit rychlost světla s chybou méně než 10%, což je za daných podmínek skvělý výsledek“, komentuje průběh celé akce Miloš Podařil z Jihlavské astronomické společnosti.
Před budovou muzea představila Jihlavská astronomická společnost největší veřejný astronomický dalekohled v kraji Vysočina. „Počasí akci bohužel nepřálo a tak , zájemci mohli pozorovat namísto slunečných skvrn nejrůznější pozemní objekty, ať již holuby na střeše jihlavské radnice nebo plastiky na omítce chrámu sv. Ignáce“, vysvětluje situaci Miloš Podařil z Jihlavské astronomické společnosti.
Celý program „Za vědou do muzea“ byl zakončen astronomickou přednáškou Mgr. Pavla Gabzdyla „Co (ne)víme o Měsíci?“ a pozorováním noční oblohy astronomickým dalekohledem ve věži brány Matky Boží.
autor foto: MVJ, Rudolf Schebesta
Za vědou do muzea proudily v Jihlavě davy lidí
- Podrobnosti