nemocnice_luzkoŘeditelé nemocnic v Jihočeském kraji, v nichž lékaři podali výpovědi v rámci akce Děkujeme, odcházíme, budou se všemi jednat. Jak agentuře Mediafax v pondělí sdělili, věří, že ve skutečnosti odejde jen velmi malé množství lékařů a zbylí zůstanou.

Například v nemocnici v Jindřichově Hradci podalo výpověď k 31. prosinci 30 lékařů z celkového počtu 98. “Se všemi budu tento týden jednotlivě jednat a věřím, že většina z nich nakonec zůstane. Moc bych si to také přál,“ uvedl ředitel zařízení Jaroslav Vohnout. Nejvíce lékařů a lékařek chce odejít z chirurgie, ortopedie, ARO, gynekologie či neurologie. Pokud by skutečně ke konci února, kdy jim končí výpovědní lhůta, všichni odešli, znamenalo by to pro nemocnici obrovské problémy.

Ve stejné situaci by se mohli ocitnout také v Českém Krumlově. Ve zdejší nemocnici oznámilo odchod ke konci roku 2010 na 23 lékařů z 64.
“Nejvíce je jich z oddělení rentgenů, ale i dalších oddělení. Jsem přesvědčen, že se s většinou podaří dohodnout a své výpovědi stáhnou. Pokud by ale opravdu odešli, neznamenalo by to sice konec naší nemocnice, jak se někde objevilo, ale zcela jistě velké potíže,“ řekl pro agenturu Mediafax ředitel Nemocnice Český Krumlov Jaroslav Šíma.

V Táboře by z oddělení měla odejít třicítka lékařů z celkového počtu 127 lékařů. Vedení zdravotnického zařízení bude nyní hledat způsoby, jak problematické situaci zabránit a co nejvíce doktorů a doktorek udržet.
Stejná situace je také v Písku, kde se rozhodlo podat výpověď na 17 doktorů ze sta zde pracujících. “S těmi lékaři samozřejmě budeme jednat a hledat řešení. Zatím to nevypadá na nic fatálního, ale problematické by to samozřejmě v případě odchodu všech bylo,“ uvedl ředitel Jiří Holan.

Ve skutečnosti by se při odchodu všech těchto odborníků, jednalo o úbytek 14,75 úvazku pro nemocnici, což by podle slov ředitele šlo ještě stále pokrýt, aniž by byla některá oddělení zcela omezena na provozu.

Toho, stejně jako ředitele ostatních jihočeských nemocnic, čeká také jednání se zástupci Jihočeského kraje, který má pro takové případy připraven krizový scénář. Znamenalo by to přesuny pacientů mezi nemocnicemi, tam, kde by zrovna jednotlivé obory nebyly oslabeny malým počtem lékařů. “Hypoteticky by v případě odchodu celé té avízované stovky lékařů musela být některá oddělení uzavřena. Věřím však, ze toto nenastane,“ doufá hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Proto se kraj už domluvil se záchrannou službou, která by pak v takovém případě zajišťovala rychlé přesuny pacientů k jednotlivým vyšetřením či zákrokům.

Vedení kraje se rozhodně nechystá vyhlásit stav nebezpečí, jak před časem naznačil ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). “Pokud chce, ať si tento stav vyhlásí pan ministr, ale lepší by bylo, kdyby situaci řešil. My rozhodně toto dělat nebudeme, neboť veškeré takové náklady by pak šly za námi, což si dovolit nemůžeme,“ dodal hejtman Zimola.

V ostatních třech zařízeních, tedy v Českých Budějovicích, Prachaticích, ani Strakonicích se žádný z doktorů k odchodu nechystá, i když před koncem roku tato možnost hrozila. Vedením zdravotnických zařízení se podařilo se svými zaměstnanci dohodnout a oni přislíbili, že výpovědi nepodají.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA