hasici-pozar3Jihočeští hasiči varují majitele domů před možnými požáry, které často vznikají v topné sezóně kvůli nevyčištěným komínovým vývodům, či jejich špatné instalaci. Mluvčí HZS Jihočeského kraje Vendula Matějů pro agenturu Mediafax uvedla, že v drtivé většině případů se jedná o nedbalost.

Hasiči tak vyjíždějí nejméně ke třem případům požárů komínů týdně v rodinných, ale někdy i bytových domů.

“Je to stále se opakující písnička, kdy komíny zahoří a v naprosté většině jde o nedbalost. My už pak nezjišťujeme, zda za to může sám majitel, nebo třeba stavební firma, které komín vybudovala nebo opravovala,“ uvedla Matějů.

V posledních letech ovšem hlavně u novostaveb přibývá případů požárů komínů, a to z důvodu chybného usazení komínových vložek, či jejich osazení příliš brzo po samotné výrobě. Výjimkou ovšem nejsou ani špatně připojená kamna, krby, nebo kotle.

“Většina těch komínových vložek, které jsou vyrobeny nově, by takzvaně měli nějakou dobu zrát. Ovšem výrobci a často i pak prodejci se snaží kvůli zisku prodat je co nejdříve a co nejvíc a vložka pak praskne a komín zahoří,“ uvedl člen kominického cechu Jiří Ších z Tábora.

Ten uvedl, že pokud se jedná o takovýto typ nedbalosti a majitel domu má revizní zprávu o správném zasazení vložky a připojení topidla, pojišťovny v drtivé většině škody uhradí.

“Pak jsou ovšem lidé, kteří si vše dělají svépomocí, myslí si, kolik ušetří peněz a ve výsledku je to stojí desetinásobně víc, než když si to nechají udělat odbornou firmou a s revizí,“ podotkl kominický mistr.

On, ale i hasiči upozorňují na další nešvar, že lidé často podceňují čistění komínů před topnou sezónou a někdy také mezi touto dobou. “Kdo topí jen občas v kamnech, či peci a není to hlavní zdroj topení, stačí vyčištění komínu jednou ročně. Kdo používá kotel na tuhá paliva, chce to aspoň dvakrát ročně,“ dodal Jiří Ších.

Pokud jsou ovšem větší domy, například bytové, kde se topí centrálně z jednoho kotle, či tam, kde je kotlů víc, tedy pro každý byt zvlášť, snese komín vyčištění i třikrát až čtyřikrát za rok. Záleží však na druhu paliva.

Škody, které vznikají při požárech komínů jsou různé. “Někdy jsou to tisíce korun, jindy desetitisíce. Lidé by však neměli podceňovat jak čištění, tak i prohlídky, revize a také kvalitní palivo,“ doplnila mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Jsou totiž i tací, kteří topí dřevem, uhlím a zároveň spalují různý odpad. Výjimkou nejsou ani tak extrémní případy, kdy někdo vhodí prázdné nádoby od různých sprejů a barev do kotle a neuvědomuje si, že i prázdná tuba obsahuje stále množství výbušných látek. Může pak nastat exploze a ta poškodí v tom lepším případě kotel a komín. V tom horším může skončit požárem či výbuchem domu, zraněními či oběťmi na životech.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA