Krizový plán má kvůli možnému odchodu většího počtu lékařů z nemocnic připravený Jihočeský kraje. Agentuře Mediafax to ve středu řekl hejtman Jiří Zimola (ČSSD) s tím, že by ale dramatická situace po 1. lednu nastat neměla.
Kraj se už s vedením nemocnic a záchranné služby domluvil, že pokud by z některého zdravotnického zařízení odešlo více lékařů, bude nutné pacienty k některým výkonům či vyšetřením převážet do nejbližší nemocnice.
Podle Zimoly není vyloučeno, že se některá oddělení v některých nemocnicích pak budou muset uzavřít, nebo v nich bude omezený provoz.
"To ponese vícenáklady na převozy, prodlouží se dojezdové vzdálenosti a může to mít bohužel i dopad na pacienty. Rozhodně to ale nebude tak, že by se pacientům nedostalo péče vůbec či jen omezeně," dodal hejtman.
Vedení kraje počká, až se počty odcházejících doktorů přesně ustálí. Potom udělají oborovou analýzu lékařů, kteří budou chybět, a případně svolají bezpečnostní radu kraje. "Až potom budeme přesně vědět, kde nám lékaři a z jakých oborů chybí, kde je stav kritický. Situace budeme operativně řešit tak, aby se pacientům dostala veškerá péče a také aby v případě havárií či hromadných neštěstí nebyly zbytečně ohroženy životy lidí," dělil Zimola.
Nápad ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), který zvažuje v případě hromadného exodu doktorů z Česka vyhlásit stav nebezpečí, Jihočeský kraj nesdílí.
"Za tím, kdo vyhlásí stav nebezpečí, jdou veškeré náklady spojené s léčbou, úhrady pojišťovnám a podobně. Toto může udělat ministr či vláda, protože má pojišťovny pod kontrolou, může upravovat vyhlášky. Pokud to ale udělá kraj, jde do velikého rizika, především finančního. Proto o tom zatím neuvažujeme, situaci však sledujeme," dodal hejtman.
Z jihočeských nemocnic by podle posledních informací mělo odejít 103 z celkových 970 lékařů. Pokud podají k 31. prosinci 2010 výpověď, skončí po dvou měsících výpovědní lhůty ke konci února příštího roku.
zdroj: MEDIAFAX
Jihočeský kraj má pro případ odchodu lékařů připravený krizový plán
- Podrobnosti