zimolaJihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) vítá snahu ministerstva zdravotnictví začít více jednat s lékaři. Podporuje však odmítavé stanovisko lékařů, kteří s nekoncepční restrukturalizací zdravotnictví nesouhlasí, řekl v neděli agentuře Mediafax.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce uvolnit dvě miliardy korun na zdravotnictví. "Údajně se jedná o vstřícný krok k požadavkům lékařů, kteří iniciovali výzvu Děkujeme, odcházíme. Uvolnění financí ale ministr podmiňuje přistoupením lékařů na požadavek Všeobecné zdravotní pojišťovny na snížení akutních lůžek o 10 000. Pro nemocnice v Jihočeském kraji by to znamenalo rušení asi 700 lůžek," řekl k požadavku ministerstva hejtman Zimola.

Podle hejtmana Zimoly není šťastným řešením využití současné situace ve zdravotnictví k restrukturalizaci systému. "Jihočeský kraj má vytvořenu koncepci optimalizace zdravotnictví. Z dlouhodobého hlediska je nám jasné, že ve všech krajem zakládaných a zřizovaných nemocnicích nemůžeme dlouhodobě udržet rozsah poskytované péče v současném objemu. K optimalizaci je ale potřeba přistoupit s chladnou hlavou, systematicky a po řádné hloubkové analýze. Ne živelně. A právě k nekoncepční restrukturalizaci zdravotnictví by mohl současný postoj ministra vést," vysvětlil hejtman Zimola.

Návrh Ministerstva zdravotnictví na snížení akutních lůžek v nemocnicích o 10 000, tedy o 20 procent, představuje podle hejtmana zásah do nemocniční sítě, kterému nepředcházela analýza potřeb a dostupnosti nemocniční péče. "Snížení počtu lůžek samo o sobě nemůže přinést žádnou úsporu. Ve skutečnosti jde o návrh podstatně omezit finanční prostředky pro nemocnice, tedy o pravý opak toho, o co protestující lékaři usilují. Nejde jen o omezení finančních prostředků, ale také počtu lékařů. Důležitou roli v procesu optimalizace akutních lůžek by měly sehrát zdravotní pojišťovny. Ony jsou garantem dostupnosti zdravotní péče. Ony by měly říct, kde je poskytovaná péče nadbytečná," dodala k návrhu ministerstva zdravotnictví náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Ivana Stráská (ČSSD). Podle náměstkyně Stráské má Jihočeský kraj poměrně optimální síť lůžkových zdravotnických zařízení.

Omezením péče v nemocnicích by vznikl problém také pro Zdravotnickou záchrannou službu Jihočeského kraje. "Projeví se tak v plné síle neschopnost celé řady nemocnic převzít od posádek zdravotnické záchranné služby pacienta v důsledku razantního omezení a následného zastavení poskytování akutní lůžkové péče v řadě oborů," sdělil ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA