sumava_zima_02Nejvyšší správní soud zrušil sérii nařízení o omezení vstupu do šesti oblastí Národního parku Šumava, sporné území tvoří asi deset procent výměry parku. Jihočeský hejtman Jiří Zimola řekl ve čtvrtek agentuře Mediafax, že území se tak více otevře návštěvníkům.

V šesti lokalitách mohli turisté kvůli nařízením chodit jen po vyznačených stezkách. Nyní se zřejmě území více otevře lidem. Sporná nařízení napadl na jaře letošního roku také Jihočeský kraj u Ústavního soudu. Ten jeho návrh zatím neprojednal.

„Podle našeho názoru park nerespektoval zákon o krajích, podle kterého je kraj oprávněn vyjadřovat se k návrhům státních orgánů, které se dotýkají působnosti kraje. Správa národního parku Šumava ani Ministerstvo životního prostředí ČR Jihočeský kraj k jednáním o klidových zónách nepřizvali,“ zdůraznil tehdy hejtman Zimola.

„Stále se domníváme, že rozhodnout o nezákonnosti a protiústavnosti napadených Vyhlášek Správy Národního parku Šumava je v kompetenci Ústavního soudu a nikoliv Nejvyššího správního soudu (NSS). Zatím nemáme k dispozici vyhotovení rozhodnutí NSS s odůvodněním, proto nemůžeme říci, z čeho NSS dovodil svoji pravomoc ve věci rozhodnout. Zřejmě ale vyšel z toho, že klidová území byla stanovena formálně špatným druhem rozhodnutí. My jsme však napadali i obsah vyhlášek,“ komentoval závěry Nejvyššího správního soudu ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje Luboš Průša. Proto s největší pravděpodobností kraj své podání k Ústavnímu soudu brát zpět nebude a vyčká na jeho rozhodnutí.

Podle Nejvyššího správního soudu musí Správa národní parku podobná omezení důkladněji zdůvodnit a vysvětlit. Soudní senát zrušil z formálních důvodů sérii nařízení, kterým park zejména kvůli ochraně vzácného tetřeva hlušce a tetřívka omezoval pohyb turistů na zhruba deseti procentech šumavské rezervace. „Nedělá mi radost, že kraj měl pravdu v tom, že vyhlášky byly příliš tvrdé a vydané v rozporu s platnými zákony,“ komentoval závěr soudu hejtman Zimola.

Zároveň dodal, že postup kraje nebyl namířen proti ochraně přírody. „S ochranou přírody samozřejmě souhlasíme. Chci věřit, že případná nová opatření bude Správa národního parku Šumava činit v souladu s platnou legislativou, za spolupráce s dotřenými obcemi a samozřejmě Jihočeským krajem,“ dodal Zimola.

Rozsudek Nejvyššího správního soudu podle hejtmana Zimoly i ředitele Průši potvrdil nezákonnost rozhodování Správy Národního parku Šumava a Ministerstva životního prostředí ČR, na kterou Jihočeský kraj dlouhodobě upozorňuje. „Kraj je připraven se spolupodílet na vytvoření předpisů regulujících národní park, které budou s obecně závaznými právními předpisy v souladu, umožní systémovou kontrolovatelnou péči o přírodní bohatství, jež se v parku nachází a které je významnou cennou součástí území Jihočeského, Plzeňského kraje a země Dolní Bavorsko,“ dodal ředitel Průša.

Série nařízení, která soud zrušil, se týkala omezení pohybu osob v oblastech Smrčina, Trojmezná, Vltavský luh, Horskokvildské slatě, Modravské slatě, Křemelná a Plesná s Poledníkem.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA