zlodejS příchodem chladných dnů nastává období, kdy lidé opouštějí své letní příbytky a vrací se do svých domovů, ve kterých stráví celou zimu. A právě to je okamžik, na který čeká řada zlodějů, kteří se do opuštěných chat a chalup vkrádají a odnáší si z nich věci, které tu naleznou.

Zloději si často vybírají odlehlé objekty, které nejsou příliš zabezpečené. Ke krádežím dochází celoročně, ovšem v zimních měsících počet napadených objektů roste. Je to také proto, že pachatelé si netouží vždy něco odnést, některým stačí pouze přenocovat a konzumovat potraviny, které zde naleznou.

Statistika za rok 2009 přinesla tyto údaje týkající se krádeží vloupáním do rekreačních objektů:

ochrana_majetku_statistika01
K zajímavému případu došlo na přelomu března a dubna loňského roku v lesním porostu obce Dobčice na Českokrumlovsku. Pachatel vnikl za použití násilí do rekreační chalupy a odtud odcizil věci za téměř 380 000 korun. Navíc poškodil zařízení chalupy za téměř 52 000 korun. Proto je důležité, aby si lidé ve svých chatách neponechávali cennější věci. Za loňský rok totiž přesáhla škoda napáchaná tímto druhem majetkové kriminality v Jihočeském kraji částku 6 600 000 korun.  Stalo se celkem 358 případů. Objasněnost se pohybovala v průměru okolo 32 %. Přičemž celorepublikový průměr v roce 2009 byl 26,47 %. Z toho vyplývá, že jihočeští policisté dosahují v této oblasti kriminality značných úspěchů a daří se jim poměrně úspěšně odhalovat pachatele.

Ani v roce 2010 však zloději nezaháleli. V období od 1.1. do 31.8.2010 vykázala statistika tyto údaje:

ochrana_majetku_statistika02
K poslednímu závažnému případu došlo na konci září tohoto roku 2010 v chatové oblasti u obce Kučeř na Písecku. Neznámý pachatel se vloupal do několika rekreačních objektů a napáchal škodu za více než 120 000 korun. Kromě jiného si odnesl elektrocentrálu, křovinořez, ledničku, sporák a další věci.  Po pachateli nyní intenzivně pátrají policisté z obvodního oddělení Zvíkovské Podhradí.

Do konce roku celkový počet zjištěných případů s největší pravděpodobností ještě vzroste.  Snahou Policie ČR je provádět kontroly rekreačních zařízení, ovšem není v jejích silách, aby uhlídala všechny objekty. Ve velké míře se o svůj majetek musí starat především majitelé objektů.

ochrana_majetku
Dodržujte následující rady a můžete tak zmírnit škody napáchané zloději ve vašich chatách a chalupách, případně je zcela eliminovat:
  • Zabezpečte si rekreační objekt především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky (dokonalý bezpečnostní zámkový systém, zvolněné dveře, mříže, uzamykatelné okenice).
  • Věnujte pozornost zejména stavebním otvorům (vstupní dveře, okna, verandy).
  • Pro vyšší standard ochrany využijte elektronickou ochranu, případně připojení objektu na pult centralizované ochrany.
  • Objekt mějte správně pojištěný nejen proti krádeži, ale i proti požáru.
  • Nechlubte se před známými lidmi majetkem uloženým v objektu.
  • Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí. Poznamenejte si výrobní čísla elektrických přístrojů.
  • Cennější věci rozhodně nenechávejte přes zimu v rekreačním objektu, ale odvezte je do bezpečí!
  • ři pobytu na chatě si všímejte pohybu neznámých osob a aut. I případné svědectví je důležitým vodítkem pro práci policie. Nebuďte neteční – dnes navštívil zloděj souseda, zítra se to může stát vám!
  • Rekreační objekt pravidelně navštěvujte i v zimě. Uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly.
  • Při podezření z vykradení zásadně nevystupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a věc oznamte neprodleně na policii.
  • Vše důležité pro vypátrání odcizených věcí a dopadení pachatele oznamte do policejního protokolu.
  • Policie neprovádí pouze represi, ale pomocí preventivních návštěv rekreačních oblastí, rozhovorů a navazování neformálních vztahů s chalupáři předchází možné majetkové kriminalitě.
REKLAMA