energyglobe slamnenka ikonaEkologického Oskara, cenu Energy Globe Award 2011, získal projekt Slaměnka Lukáše Čejny, který se stal i vítězem kategorie Kutil. Absolutního vítěze ze sedmi kategorií vybrala odborná porota, hlasující v internetové anketě a diváci přítomní na úterním slavnostním galavečeru. Čejna z Kruplova na Jindřichohradecku postavil svou slaměnku po vzoru předků.

Nízkoenergetický rodinný dům z čistě přírodních materiálů postavil ve své rodné vsi svépomocí. Kromě šetrnosti k životnímu prostředí se při stavbě zároveň snažil najít způsob bydlení pro člověka harmonický a přirozený. Inspiroval se tedy radami předchozích generací, pro které bylo ekologické bydlení – tedy bydlení v souladu s přirozenými životními podmínkami – zcela samozřejmé.

REKLAMA

Pro výstavbu svého rodinného domu si vybral vyučený tesař rodnou ves, kde jeho rodina žije po generace a kde sám vyrostl. Vzhledem ke vzdělání a zkušenostem v oboru dřevostaveb si architektonické i konstrukční řešení navrhoval sám. Stejně jako kdysi naši předci, stavěl i on dům pouze z toho, co má člověk v bezprostřední blízkosti místa, kde hodlá žít. Stačilo mu tak dřevo, kámen, sláma, hlína a rákos. Pro výstavbu samotnou mu pak stačily vlastní ruce a pomoc rodiny a přátel. Na objednávku byla dodána pouze rákosová střecha a pec s komínem.

Nosný systém patrového nepodsklepeného rodinného domu tvoří dřevěný tesařský skelet bez hřebíků či jiných kovových spojovacích prvků. Tato kostra domu je vyplněna půlmetrovými vrstvami slámy, které jsou potažené vnitřními i vnějšími hliněnými omítkami a nahozeny pískovo-jílovým štukem. Vnější omítka je tvořena pomocí králičího pletiva na dřevěných sloupcích nebo přímo na balících slámy, na které je nanesena směs rozředěné jílové hlíny, hnoje, pilin, slámy a písku. Stěny byly nakonec natřeny vápenným nátěrem, který jim umožňuje dýchat a přirozeně pracovat s okolními teplotními podmínkami. Střecha slaměnky je vyrobena z rákosových vrstev silných 40 centimetrů a ve špici je po celé délce zabezpečena šindelovým krovem.


E.ON Energy Globe Award ČR je jedno z nejuznávanějších ocenění v oblasti životního prostředí. Vyznamenává energeticky úsporné projekty tzn. projekty, které šetří energii, přírodu a přispívají k ochraně životního prostředí.


Životnost domu odhaduje majitel na desítky let, přičemž sám zdůrazňuje, že se nesnažil o to, aby byl dům věčný, ale aby byl živý a žil společně se svými obyvateli. Pro bezproblémové fungování je nejdůležitější předejít zatékání vody do objektu. Dům proto stojí na kamenných základech s 30centimetrovým podvětráváním a terén pod základy je vyspádovaný od středu ke kraji, aby se pod domem voda držet nemohla.

Ve svém domě zachoval Lukáš Čejna i tradiční interiérové členění místností. Čistě obdélníková dispozice umožňuje rozdělení přízemí domu na dvě části – soukromou, kterou tvoří velká ložnice a koupelna, a návštěvní, tedy ústřední místnost s hliněnou pecí zastávající roli kuchyně i obýváku. Toto dispoziční řešení navíc přirozeně využívá tepla hliněných kamen a zajišťuje tak šetrné hospodaření s energií. Dům vytápějí kamna v přízemí, které zároveň slouží jako pec na vaření. Výškově dosahují až do patra, kde plynule přecházejí do komína a zajišťují sálavé teplo s výdržností až 12 hodin. Elektřina je pak používána výhradně pro provoz umělého osvětlení, pračky, lednice a vodního čerpadla.

Svépomocná stavba slaměnky vyšla svého autora přibližně na 2,5 milionu korun, tedy srovnatelně s náklady pro každou běžnou menší novostavbu.


Úspory energie sledujte na EnergyTV


 

Na druhém místě skončila obec Písečná z Moravskoslezského kraje s programem podpory ekologického vytápění v obci. V souvislosti se státní podporou ekologických projektů oslovilo vedení obce Písečany s možností individuálního řešení energetické situace. Pokud občané vymění stávající kotle na tuhá paliva za obnovitelné zdroje energie, obec jim pokryje třetinu nákladů a navíc jim poskytne bezúročnou půjčku na jeden rok. Zastupitelé projekt obyvatelům pečlivě vysvětlili, pořádali veřejné diskuze a na odborné přednášky pozvali i několik společností poskytujících služby v alternativní energetice. Občané tak měli možnost posoudit výhody kotlů na biomasu, tepelných čerpadel či solárních systémů.

Starosta obce se navíc rozhodl jít příkladem a ve svém domě nechal instalovat kotel na pelety, na kterém spoluobčanům prakticky předváděl technologii v provozu a mohl tak demonstrovat její účinnost, provoz, náklady a celkovou efektivitu. Díky zaujetí pro věc, trpělivosti a vytrvalosti ve vysvětlování, se nakonec podařilo získat pro ekologické vytápění první občany a Písečná se pomalu přeměňuje na "eko-obec". V současnosti zde mají už 24 nových kotlů na dřevní pelety, tři tepelná čerpadla a dva kotle na dřevo. Každý rok se k projektu přidává několik nových domácností a ekologické uvažování se v obci stalo trendem.

Třetí místo pak obsadila společnost Gärtner s Bytovým domem na Roli v Jablonci nad Nisou, která přeměnila bývalou výměníkovou stanici na bytový dům se startovacími byty pro mladé rodiny. Ve čtyřpatrovém domě vzniklo celkem šestnáct dvoupokojových a jeden jednopokojový byt, ve kterých nyní žije 34 nájemníků. Ty může kromě nového bydlení těšit také úsporný provoz budovy, která je navržena tak, aby spotřebovala co nejméně energií co nejefektivnějším způsobem. Důkladně izolované obvodové stěny, tepelně izolační omítkový systém, ploché střechy, izolace podlahy na terénu i okna s izolačním dvojsklem zajišťují domu minimální úniky tepla – každoročně tepelná ztráta nepřesáhne 48 MWh.

Klíčovým konstrukčním prvkem je však rovná střecha, na které je umístěno šestnáct solárních panelů a samostatná fotovoltaická elektrárna, které zajišťují ohřev teplé užitkové vody pro všechny domácnosti. Od dubna do září tak vodu pro celý dům ohřívá pouze sluneční energie. Na ploše střechy je navíc jímána veškerá dešťová voda, která je vedena samostatným potrubím pro splachování WC. Tím ušetří nájemníci 200 kubíků vody ročně. Celý dům je dále vybaven samostatnými topnými rozvody, včetně rozvodů v bytech, které v budoucnu umožní celý dům převést na vytápění pomocí tepelného čerpadla. V souvislosti s ekologickou filozofií domu je samozřejmostí také třídění odpadů, které mohou obyvatelé vhazovat do vlastních boxů ve speciální společné místnosti.

Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR, která je často nazývána také jako udělování "ekologických Oskarů", má v České republice sedm soutěžních kategorií: Země, Oheň, Voda, Vzduch, Mládež, Obec a Kutil. Hlavním posláním soutěže je národní i mezinárodní zviditelnění úspěšných ekologicky zaměřených projektů a zároveň podpora vědomí všech lidí na planetě, že mohou a musejí něco udělat pro kvalitní životní prostředí. Do letošního třetího ročníku se přihlásilo celkem 221 projektů.


 

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA