REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

vystava jaromerice ikonaOd pátku 27. dubna mohou návštěvníci státního zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou odhalovat tajemství šlechtického interiéru 19. století, kterému je věnována letošní výstava na prohlídkové trase B. Autorkami expozice jsou Mgr. Jana Petrová a Ing. Lucie Bláhová.

V podvečer 26. dubna byla slavnostní vernisáží zahájena nová zámecká výstava v Jaroměřicích nad Rokytnou. Autorky Jana Petrová a Lucie Bláhová představily novou expozici, která přenese návštěvníky do interiérů významných osobností politického a společenského života 19. století. Mezi zajímavosti výstavy patří například to, jak vypadal a k čemu sloužil klevetník, jaká byla pravidla pro zařízení salonu a které společenské hry byly tehdy oblíbené ve vyšší společnosti. Návštěvníci si mohou prohlédnout např. koš na papír vyrobený z kančí hlavy, výjimečné kusy nábytku a ukázky řady předmětů denní potřeby vznešených zámeckých obyvatel. Zjistí také, že salony byly místem klidu, kde se doslova zastavoval čas, ale také dějištěm diplomatických jednání. Proto byly vybaveny nejlepšími kusy nábytku a dekorativních předmětů, o čemž se nám zachovala řada důkazů na obrazech z této doby.

REKLAMA

Díky dochovaným malbám zámeckých interiérů mohla vzniknout také jaroměřická výstava. „Představa, že tenkrát bývaly pokoje vybaveny stylově a barevně sladěným nábytkem, je většinou mylná,“ vysvětluje Lucie Bláhová, „Tehdejší majitelé byli při zařizování stejní, jako jsme my. Měli v pokojích kusy nábytku, které byly jejich oblíbené a umístili si je tak, aby se cítili dobře.“ Jana Petrová dodává, že se při tvorbě výstavy trochu obávali dávat dohromady věci z různých časových období, ale nakonec zjistili, že to vůbec nevypadá špatně a naopak se ještě víc přiblížili tomu, jak byly původní šlechtické interiéry zařízeny.

Jedna z místností je věnována interiérům dětských pokojů. Zde mohou návštěvníci spatřit například exemplář dětské židličky z doby, kdy zámek obýval rod Questenberků. Interiérové instalace letošní jaroměřické výstavy jsou ale spjaty především s posledním rodem, jenž vlastnil jaroměřický zámek, což byli Bruntálští z Vrbna. Do vysoké evropské politiky 19. století se dostal tento rod díky manželce hraběte Rudolfa, Elvíře (1868 – 1943), princezně z rodu Wittelsbachů, která byla dokonce příbuzná s rakouskou císařovnou Alžbětou. Hraběnka Elvíra pobývala na Jaroměřicích až do své smrti a na zámku se zachovala řada věcí z jejího vlastnictví.

Výstava „Šlechtické pokoje pod lupou“ bude na jaroměřickém zámku přístupná po celou návštěvnickou sezónu.

www.zamek-jaromerice.cz


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA