OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Okříšští chtějí vrátit sokolskému hřišti jeho bývalou krásu a význam. Mělo by se proměnit v moderní sportoviště.

Sokolovna a přilehlé hřiště byly v minulosti dějištěm mnoha sportovních i kulturních akcí, místem, kde cvičily a bavily se celé generace obyvatel Okříšek. Bohužel dnešní podoba celého areálu neodpovídá slavné tradici. Jak budova, tak venkovní sportoviště, pomalu ale jistě chátrají a zásadní změna tohoto stavu není v silách sokolské jednoty. Chybí jí především peníze, kterých se po kolapsu Sazky nedostává v celém amatérském sportu. Omezené finanční prostředky a brigádnická činnost zajišťují nejnutnější údržbu, ale již nestačí na potřebné opravy, nebo dokonce modernizaci majetku.

REKLAMA

Neutěšená situace není lhostejná ani vedení městyse. Byť se nejedná o obecní majetek, nachází se sokolovna v centru Okříšek a její vzhled rozhodně není dobrou vizitkou. Navíc pokud se něco nezmění, bude se stav pouze zhoršovat. Proto v minulých letech proběhla jednání o převodu sokolovny na městys, který by ji zrekonstruoval na kulturní dům. Převod ale neschválily vyšší orgány Sokola a navrhly dlouhodobý pronájem, s čímž ale naopak nesouhlasila většina zastupitelů, protože by to znamenalo investovat veřejné prostředky do cizího majetku.

Počátkem letošního roku proto rada městyse přišla s novým návrhem – odkoupit od Sokola venkovní plochu za účelem jeho rekonstrukce na moderní sportoviště. Smyslem bylo najít způsob, který bude přínosem pro obě strany a pomůže záchraně celého areálu. Určitě se zeptáte, jaké jsou tedy výhody uvedeného řešení?

a) umožní kompletní rekonstrukci hřiště – městys je schopný zajistit vhodnou dotaci, popř. financovat rekonstrukci z rozpočtu,

b) rozšíří nabídku sportovních aktivit v Okříškách – záměrem je v rámci rekonstrukce vytvořit podmínky pro sporty, které zde zatím není možné provozovat nebo jen omezeně,

c) umožní opravy a rekonstrukci sokolovny – Sokol může použít peníze získané prodejem buď přímo na nezbytné opravy, nebo ještě lépe jako vlastní podíl k dotaci na celkovou rekonstrukci objektu,

d) zajistí podmínky pro další fungování Sokola – při vhodném využití sokolovny pro aktivity, které zatím v Okříškách chybí, může být zdrojem financí na údržbu i vlastní činnost jednoty.

Jako každá věc má návrh své příznivce i odpůrce. Podporuje ho většina členů Sokola, pozitivní hodnocení přišlo i ze župy plk. Švece. Konkrétně tajemník p. Zuzaňák konstatoval při jednání, že přístup městyse je velmi nadstandartní a zdaleka ne obvyklý. Přesto se na veřejnosti objevují nepravdivé informace, např. že pozemek bude po prodeji rozdělen na stavební parcely a podobné nesmysly. Skutečnost je samozřejmě zcela jiná, sportoviště zůstane v případě realizace našich záměrů sportovištěm a bude sloužit jak sokolům, tak všem ostatním sportovcům.

„Zatím samozřejmě máme pouze základní představu, kterou bude muset posoudit projektant – odborník na výstavbu sportovišť. Především chceme změnit povrch z antuky na pevný (asfalt nebo beton). V současné době jsou v Okříškách dvě sportoviště – tenisové kurty a víceúčelové hřiště, umožňující hrát tenis, volejbal i nohejbal, takže je zbytečné zde mít třetí v podstatě stejné. Naopak zde chybí plocha pro moderní sporty jako je jízda na skateboardu nebo in-linech, vrátit do Okříšek by se mohl i hokejbal. Pevná plocha by se dala využívat také jako dopravní hřiště, stačí pomocí samolepících pásek vytvořit ulice a křižovatky a doplnit přenosnými značkami. Školáci by tak nemuseli jezdit na dopravní výchovu do Třebíče a mohli by ji absolvovat ve větším rozsahu, což by jistě přispělo k jejich bezpečnosti v dopravním provozu. Umožnila by také rychlejší a levnější stříkání ledu na bruslení a hokej. Současné kluziště má prakticky maximální rozměry potřebné pro lední hokej, takže by bylo možné ho poněkud zmenšit, přitom samozřejmě zrekonstruovat rozpadající se mantinely. Zúžení kluziště by dovolilo vybudovat okolo něj tartanovou dvoudráhu (cca 200 m) pro lehkou atletiku, která se v posledních letech rychle rozvíjí ve škole. V zadní části (na místě bývalé tribuny) by mohl vzniknout kurt na plážový volejbal, popř. jeden klasický antukový kurt. Uvažujeme také o novém plotu místo rezivějícího plechového a jeho posunutí o 2 – 3 metry, což by umožnilo vytvořit podél něj parkovací místa pro návštěvníky areálu,“ naznačili budoucí plány starosta městyse Zdeněk Ryšavý a starosta Sokola Libor Novotný.

„Možná se někomu naše plány mohou zdát odvážné, ale podívejte se na fotbalový areál, jak se v posledních letech rozšířil a zvelebil. Když je vize a vůle, dá se udělat takřka vše. Vizi máme a věříme, že bude i vůle – jak na straně zastupitelstva, tak Sokola – vrátit sokolskému hřišti jeho bývalou krásu a význam,“ podotkli na závěr.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA