REKLAMA

OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Policejnímu strašáku v podobě odebírání řidičských průkazů na místě, především za alkohol, se dá lehce vyhnout. Stačí, když se dotyčný řidič vymluví na to, že řidičák nemá u sebe. Policie už pak zpětně doklady neumí zadržet a řidič, který třeba při nehodě pod vlivem alkoholu způsobil smrt, může bez problémů řídit dál až do doby, kdy dostane soudní zákaz řízení. Nedokonalost zákona přiznalo také policejní prezidium.

Jeho mluvčí serveru i-Vysočina.cz řekla, že policisté nemají žádný nástroj, jak zabránit tomu, aby takový řidič dál jezdil. Je to paradox. Koncem minulého týdne u Jihlavy například havaroval jednatřicetiletý řidič. Dostal smyk a skončil v příkopu, nikdo nebyl zraněn. V podstatě šlo o běžnou havárii, kdyby řidič nenadýchal 0,59 promile alkoholu v dechu. "Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz," informovala jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

REKLAMA

Ten samý den policisté zadrželi řidičák ještě osmapadesátiletému cizinci, který po nehodě nadýchal dokonce 1,8 promile. První řidič spáchal pouze přestupek, který bude řešit magistrát, druhý má na krku obvinění z trestného činu opilství, který bude řešit soud. Ani jeden z nich ale nemůže do uzavření případu řídit, protože jim policisté na místě zadrželi řidičské průkazy. Přitom stačilo málo a po vystřízlivění mohli druhý den jezdit dál, jako to udělal dvacetiletý Gabriel N. z Havlíčkova Brodu. Ten před půl rokem u Vilémova na Havlíčkobrodsku pod vlivem alkoholu havaroval, když se s kamarády vracel z diskotéky. Jel tak rychle, že nezvládl řízení a najel do stráně. Silný náraz vymrštil spolujezdce na zadním sedadle z auta, který na místě zemřel. Když chtěli policisté Gabrielu N. na místě nehody zadržet řidičský průkaz, řekl jim, že ho nemá u sebe. Velmi snadno se tak vyhnul odebrání řidičáku na místě.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ O ŘIDIČI, KTERÝ ZAVINIL NEHODU SMRTI U VILÉMOVA!

"Policisté nemohou řidiči zadržet doklady zpětně. Nemáme na to žádný nástroj. Řidič bohužel v takovém případě může až do pravomocného vyřešení případu u soudu řídit dál," uvedla mluvčí Policejního prezidia Veronika Benediktová. Podle ní se ale doba zadržení dokladů započítává do případného trestu zákazu řízení. "Pokud řidič využije výmluvu, že nemá průkaz u sebe, musí počítat s tím, že o to delší pak zákaz bude mít," vysvětlila Benediktová. Gabriel N. tak už půl roku od nehody řídí beztrestně dál a podle svědků je i dál hrozbou pro ostatní řidiče.

„Doslechl jsem se, že jezdí dál pod vlivem alkoholu, jako kdyby se nic nestalo,“ řekl serveru i-Vysočina.cz bratr mrtvého spolujezdce Tomáš Zárybnický. Policisté se nyní navíc obávají, že řidiči této výmluvy budou využívat stále častěji a odebírání řidičských průkazů na místě tak pro ně bude čím dál složitější. „Pokud řidič nepředloží doklady, tak mu není co zadržet. Setkáváme se s tím, že toho už někteří zneužívají,“ řekl vedoucí dopravního inspektorátu v Jihlavě Rostislav Sůva. Potvrzuje to i specialistka na trestné činy v dopravě Marcela Jiráková z Okresního státního zastupitelství v Havlíčkově Brodě. „Mohu jen konstatovat, že řidiči u Vilémova nemohla policie zadržet řidičský průkaz, protože ho neměl u sebe, ale i to je přestupek,“ řekla Jiráková.

Policisté navíc nemají možnost si tvrzení řidičů ověřit, protože jim kvůli tomu nemohou prohledávat jejich osobní věci. Zadržení řidičských průkazů na místě není navíc pro policii povinnost, ale pouze pravomoc, které mohou využít. Faktem ale je, že policisté v drtivé většině případů řidičské průkazy kvůli alkoholu vždy odebírají.

Ministerstvo dopravy (MD) si ale myslí, že policisté mají možnosti, jak se s problémem vypořádat. Podle mluvčího MD Jakuba Ptačinského je případ z Vilémova velmi ojedinělý a výjimečný kumulací hned několika specifických okolností. "Zřejmě nejrychlejším řešením je doprovod viníka do místa bydliště a odebrání dokladů v místě jejich zapomenutí, samozřejmě v případě, kdy se obrazně nejedná o transport přes půl republiky," vysvětluje Ptačinský. Dalším nástrojem je pak podle MD vyžádání si dokladů správním úřadem. Ten má pak hned několik nástrojů - od vyžádání si exekuce dokladu až po předvolání nebo nucené předvedení řidiče. V praxi se podobné případy vážných nehod řeší urychleně, a tak se doba od spáchání přestupku do zahájení správního řízení počítá spíše na dny. "Nejde tedy o nějakou systémovou metodu, jak se vyhnout odevzdání řidičského průkazu," míní Jakub Ptačinský. Jenže policisté trvají na to, že jejich pravomoci jsou v tomto směru omezené a zatěžující.

Další zajímavé informace a zpravodajství z kraje Vysočina

REKLAMA