Zimní ráz počasí v posledních dnech nepochybně přinesl radost dětem. Současně způsobil komplikace především v dopravě. Středočeští hasiči zaznamenali dvojnásobný nárůst řešených událostí, u dopravních nehod je to dokonce téměř čtyřikrát více oproti dlouhodobému průměru. Za středu 9. ledna a ve čtvrtek do 12 hodin jsme zasahovali celkem u 117 mimořádných událostí, z toho 99 jich souviselo s aktuálním počasím.

V 49 případech šlo o dopravní nehody, u 41 událostí jsme likvidovali popadané nebo nebezpečně nakloněné stromy, u dalších zásahů jsme pomocí speciálních vozidel vyprošťovali zapadlé sypače, autobusy a další vozidla. Největší počet výjezdů zaznamenali hasiči v okresech Kutná Hora a Benešov. Nejvíce práce mělo operační středisko ve čtvrtek mezi sedmou a osmou hodinou, kdy přijalo a řešilo 11 nových událostí.

REKLAMA

Při dopravních nehodách bylo zraněno 13 osob, 4 osoby jsme zachránili pomocí hydraulického vyprošťovacího zařízení. Například mezi obcemi Oráčov a Jesenice na Rakovnicku profesionální hasiči ze stanice Rakovník a dobrovolní hasiči obce Jesenice vyprostili ve středu po 8. hodině ze dvou osobních vozidel dvě zraněné osoby. Profesionální hasiči ze stanic Stará Boleslav a Říčany spolu s dobrovolnými hasiči z Úval zasahovali ve středu po 7. hodině u dopravní nehody dvou osobních automobilů a autobusu u obce Jirny. Z deseti cestujících v autobusu nebyl zraněn nikdo, jednoho cestujícího z osobního vozidla ošetřila posádka záchranné služby. Další autobus s cestujícími, který na kluzké vozovce sjížděl do příkopu, vytáhli do kopce profesionální hasiči ze stanice Zruč nad Sázavou ve středu po 17. hodině.

Nebezpečí v podobě borovice spadlé do pravého jízdního pruhu na 61. kilometru brněnské dálnice D1 odstranili pomoci motorové pily profesionální hasiči ze Zruče nad Sázavou ve čtvrtek dopoledne. Nakloněné a popadané stromy odklízeli hned na několika místech také drážní hasiči na Kutnohorsku. Sypač z příkopu vyprostili berounští hasiči u obce Nučice ve čtvrtek před polednem.

Výstražná informace ČHMÚ na náledí platí do pátku 11. ledna do 9 hodin. V tento okamžik HZS Středočeského kraje nepřijímá žádná mimořádná opatření a hasiči na stanicích i příslušníci na operačním středisku slouží ve standardních početních stavech.

REKLAMA